از آنجایی که تقدیم دادخواست یا شکایت و پیگیری پرونده در مراجع مذکور مستلزم داشتن دانش حقوقی است، در صورتی که افراد عادی نسبت به طرح شکایت یا پیگیری امور حقوقی اقدام کنند، به دلیل نداشتن دانش و تجربه کافی حقوقی، غالباً کوتاهی می‌کنند و حقوقشان تضییع می‌شود نقض شده است. صورت بنابراین توصیه می کنیم برای موفقیت و جلوگیری از ضرر و زیان با یک وکیل مجرب و متخصص مشورت کنید. مجموعه حقوقی دادورزان یکی از سایت های خوب در زمینه معرفی وکیل است.

انواع وکلا

وکیل منتخب:

فرد به انتخاب خود این وکیل را انتخاب می کند و با عقد قرارداد با وی از وی خواسته می شود برای دفاع از حق خود به مراجع قضایی مراجعه کند.

وکیل دادگستری:

وکیل دادگستری به شخصی گفته می شود که در صورتی که متهم به دلایلی از استخدام وکیل امتناع ورزد یا منابع مالی کافی برای این منظور نداشته باشد، برای وی وکیل رایگان استخدام می شود. اتهام از بین وکلا به تشخیص دادگاه.

وکیل معاضدتی:

در دعاوی حقوقی و زمانی که دادگاه یا کمیسیون معاضدت کانون عسر و حرج موکل را تشخیص دهد، وکیل به صورت رایگان از حقوق معلول دفاع می کند و از این نوع وکیل به عنوان وکیل معاضدتی یاد می شود.

وکیل قراردادی:

شخصی است که هر یک از طرفین یا اصحاب دعوا برای دفاع و دعوا و پیگیری های لازم انتخاب می کند که از آن به عنوان وکیل معین، ثابت یا قراردادی یاد می شود.

وکیل تصادفی:

افرادی که تحصیلات حقوقی دارند اما پروانه وکالت ندارند می توانند به طور اتفاقی برای رفع مشکلات بستگان نزدیک خود در مراجع قضایی و برای همان پرونده خاص وکیل پرونده بگیرند و به این فرد وکیل تصادفی می گویند.

وکیل سازمانی:

در صورتی که کارکنان ارتش و کشور در امور مربوط به خدمت خود با مشکلات حقوقی و قضایی مواجه شوند، سازمان محل خدمت می تواند با معرفی کارشناسان حقوقی به مراجع قضایی از حقوق کارکنان مذکور دفاع کرده و به آنها مشاوره حقوقی بدهد.

وکیل دادگستری: ماده 187 وکیل یا وکیل دادگستری به افرادی اطلاق می شود که در راستای اجرای ماده 187 برنامه پنج ساله سوم اقتصاد، اجتماعی و کشور پروانه وکالت را از مرکز مشاوران حقوقی و کارشناسان قوه قضائیه دریافت می کنند. قانون توسعه فرهنگی

وکیل کارآموز:

افرادی که در آزمون ورودی کانون وکلا قبول می شوند، موظفند مدتی را با یک وکیل مجرب به عنوان کارآموز سپری کنند. کارآموزان می توانند زیر نظر سرپرست خود در امور و مسائلی که مشکل نیست وکالت کنند. وکلایی که در طول دوره کارآموزی به وکالت می پردازند، وکیل کارآموز یا کارآموز وکالت نامیده می شوند.

بهترین وکیل در تهران:

انتخاب بهترین وکیل یکی از مهمترین اقداماتی است که باید برای حل مشکلات حقوقی انجام دهید. در این راستا ابتدا باید هدف خود را مشخص کنید که آیا هزینه پایینی که وکیل دریافت می کند نظر شما را برای استخدام وکیل جلب می کند یا اینکه سرعت رسیدگی به دادگاه برای شما مهم است یا هر دوی این عوامل.

برای حل مشکل خود و یافتن بهترین وکیل در تهران ابتدا با یک موسسه حقوقی مورد اعتماد مشورت کنید تا با توجه به پرونده شما مشخص شود که پرونده باید به کدام وکیل متخصص مراجعه کند.

اگر شخصا قصد آشنایی با بهترین وکیل تهران را دارید و به صورت انفرادی به دفتر وکالت مراجعه می کنید، مهم ترین اصل آشنایی با فرد، هزینه و سابقه کار در نظر گرفته می شود. برای بررسی سابقه کار مثلا می توانید به پرونده هایی که وکیل در گذشته تکمیل کرده است توجه کنید و بررسی کنید که چقدر در آن پرونده ها موفق بوده یا در چه زمینه ای شکست خورده است.

اگر روش اول را برای یافتن بهترین وکیل انتخاب کردید، به پیشنهاد مدیر یا مشاوران موسسه اعتماد کنید، زیرا آنها تجربه وکلای خود را می دانند و وکیلی را معرفی می کنند که بهترین عملکرد را در زمینه شما داشته باشد. از جمله ویژگی هایی که بهترین وکیل در تهران باید داشته باشد عبارتند از:

1- مواردی مانند توانایی علمی، تجربه، شهرت و حق الوکاله مناسب از جمله مواردی است که بهترین وکیل تهران باید داشته باشد.

2- برای شناخت بهترین وکیل فقط به تبلیغات تکیه نکنید. پیشنهاد می کنیم برای اطلاع از سوابق وکیل به کانون وکلا مراجعه کنید.

3- ملاک علم، حسن خلق و شهرت وکیل باشد، بنابراین سن، زن یا مرد وکیل را نمی توان وکیل خوب یا بد یک دادگستری تهران دانست. 4- یکی دیگر از خصوصیاتی که بهترین وکیل در تهران باید داشته باشد این است که اسرار موکل خود را حفظ کند که حتی پس از پایان یا قطع رابطه با موکل نیز باید ادامه یابد.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *